Proč cvičit hormonální jógu při snaze otěhotnět?

25.08.2024

Rozhovor na téma hormonální jógy s certifikovanou lektorkou Jitkou Janešovou.

Co je hormonální jóga pro ženy? 

Kdybych měla hormonální jógu představit opravdu ve stručnosti, tak se jedná o přirozenou metodu pro podporu celkového ženského zdraví. Hormonální jóga je ucelená cvičební sestava, kde díky jógovým pozicím a intenzivním dechovým technikám, působíme na hormonální žlázy. Tím zlepšujeme jejich fungování a optimalizujeme produkci hormonů těchto žláz vzhledem k věku ženy. Vyladěním hormonálního systému tak dochází k odstranění mnoha ženských obtíží.

Autorkou této metody je brazilská psycholožka a jógová lektorka Dinah Rodrigues (97 let), která vytvořila sestavu pro ženy před více jak 30 lety. Metoda je podložena vědeckými studiemi a dnes se z jejich pozitivních účinků těší statisíce žen po celém světě.

Jedná se o ucelenou, velice účinnou cvičební sestavu, která se cvičí od začátku do konce. Jednou se ji naučíte, a poté ji můžete cvičit doma, takže vynaložíte pouze jednorázovou investici. 

Jak může hormonální jóga podpořit ženu ve snaze otěhotnět?

Může podpořit každou ženu, a to významně. Může podpořit jak ženu, která je naprosto zdravá, tak ženu, která má nějaké obtíže, jako například hormonální dysbalanci, ať už jsou to PCOS, cysty, anovulační cykly, nepravidelná menstruace nebo snížená funkce štítné žlázy. Velice častá a velice často stojí za tím, že cesta za otěhotněním není tak snadná a může trvat déle, než by si žena přála.

Když chce žena otěhotnět, základem je zdravý menstruační cyklus, hlavně pak fáze ovulace, která je nedílnou součástí a je podstatná. A s tím může pomoci právě hormonální jóga, která celý cyklus vyladí. Díky cvičení optimalizujeme naše hlavní ženské hormony estrogen a progesteron, kdy se ladí jejich vzájemné poměry, ale i další hormony jako testosteron a prolaktin.

V rámci cvičení pracujeme i s oblastí pánve a břicha, kdy dýcháme speciálním břišním dechem, tzv. bhastrikou. Jedná se o velice blahodárný dech, který krásně masíruje naše ženské orgány, odstraňuje blokády, svalové křeče, blokády v oblasti pánve, břišní dutiny. Ozdravujeme celou tuto oblast, aby zde mohla proudit energie, krev a živiny.

Podporujeme také kvalitu děložní sliznice, která je velice důležitá pro uhnízdění oplodněného vajíčka.

A co je taky podstatné, je psychika ženy. Aby žena nebyla ve stresu, ve spěchu a toto cvičení má obrovský přesah právě i na tuto oblast, jak se cítíme a celkové vědomé zklidnění. Je určitě přínosné, aby se žena připravovala na těhotenství i tím, že si bude dávat laskavou péči. A to nás cvičení učí, věnovat si pravidelně půlhodinku několikrát za týden.

Jak často je potřeba hormonální jógu cvičit?

To záleží na rozhodnutí a vůli každé ženy, a také závažnosti obtíží, které řeší. Obecně doporučuji cvičit 3 - 4x týdně. Není na škodu cvičit každý den, to je přínosné zejména v začátcích, když chce žena odstranit potíže, které ji trápí, rychle. A ony výsledky opravdu přicházejí někdy velice rychle. Například bolestivý cyklus ženy lze zlepšit hned první cyklus, PCOS také mizí cca do 2-3 měsíců. Jakmile žena vyladí své tělo, najde si svou pravidelnost, která ji vyhovuje. Spousta žen cvičí i z důvodu prevence, protože se zkrátka cítí po cvičení dobře, jsou více vyrovnané a mají více energie. Sestava je totiž aktivační a dodá nám často chybějící energii a elán.

Za mě je nejlepší, když ženu cvičení baví a vytvoří si z cvičení pozitivní pečující rituál pro své zdraví a krásu. Ano, protože hormonální jóga působí i na kvalitu vlasů a nehtů. To se snažím na svých seminářích ženy také učit, abychom na sebe ve víru povinností a péči o druhé nezapomínaly a měly sebe na prvním místě. I když je to někdy opravdu těžké, najít si pravidelně půlhodinku času na sebe a věnovat si plnou laskavou péči a pozornost.

Jsou nějaké kontraindikace, kdy hormonální jógu není vhodné cvičit?

Není jich mnoho, ale jsou. Necvičíme ji, pokud ženy prochází onkologickou léčbou, když má žena myom větší jak 6 cm, předoperační fázi endometriózy, a také když je těhotná. Před těhotenství určitě cvičit, ale jakmile žena zjistí dvě čárky na testu, přestáváme ji cvičit. Ke cvičení je vhodné se vrátit opět po šestinedělí.

Pro koho je určena a s čím cvičení hormonální jógy pomáhá?

Obecně je cvičení vhodné pro každou ženu od 30+ let jako prevence, protože začínají klesat hladiny ženských hormonů. Následně od 40+ ale i dříve přichází perimenopauza, kdy se začíná cyklus měnit a hormonální jóga je více než žádoucí. Cvičit ale mohou i mladší ženy, dívky, které trpí obtížemi způsobenými hormonální nerovnováhou. Například mladé dívky po vysazení antikoncepce, pokud mají akné, bolestivou nebo nepravidelnou menstruaci. Pro podporu plodnosti a to, ať už žena obtíže má či nikoliv. Potom v době přechodu, aby prošla menopauzou bez vedlejších nepříjemných příznaků, jako jsou návaly, noční pocení, únava. A obecně dlouhověkost, protože hormonální jóga je skvělý antiaging.

Jaké jsou nejčastější příčiny, kdy tě ženy a muži, kteří se snaží o miminko, vyhledávají? A jak může hormonální jóga tyto problémy řešit? 

Dávám ženám, které prochází výukou na úvod dotazník, abych věděla, co je trápí a co stojí za tím, proč chtějí hormonální jógu cvičit. 

V případě žen, které si přejí otěhotnět:

  • Bohužel často je to nešťastná nálepka, se kterou žena přichází. Neplodnost. Někdy je vše zjevně v pořádku na straně ženy i muže a jen se nedaří dlouhodobě otěhotnět.
  • Dále přichází ženy, které na miminko čekají déle, než by si přály a mají diagnostikované gynekologické nebo jiné obtíže, ať už PCOS, poruchy se štítnou žlázou, estrogenová dominance, o které se moc nemluví, či endometriózu. 
  • Opakovaná potratovost trápí také spoustu žen.
  • Velkou kapitolou je stres, fyzické a emoční vypětí, náročná práce, žádný čas na sebe a ženy si ty souvislosti začínají uvědomovat.

Čím dál tím více chodí na semináře ale i mladé zdravé ženy, které chtějí podpořit, vyladit se na těhotenství vědomě. 

Muži vyhledávají cvičení z důvodu zlepšení kvality spermií, ale také jako prevence či řešení problémů s prostatou a samozřejmě stres. Stres je totiž nejhlavnějším faktorem, proč jsou naše hormonální hladiny rozkolísané, a s tím přichází spoustu potíží.

Je vhodné hormonální jógu cvičit před IVF?

Určitě ano, a to bez ohledu na to, zda se žena snaží otěhotnět přirozenou cestou nebo cestou asistované reprodukce, v obou případech je dobré cvičit několik měsíců před. Já doporučuji ideálně půl roku, ono se totiž cvičením tělo i krásně čistí, nastartuje se očistný proces, například po vysazení antikoncepce. Ale i když je to kratší období, např. 3 měsíce, tak je to fajn, důležitější je začít. Někdy je to opravdu tak, že žena začne cvičit, začne něco dělat pro sebe, dá tam tu důvěru, pustí lpění a hned otěhotní, mám i případy, kdy ženy otěhotní přirozeně a ruší naplánované IVF.

V případě umělého oplodnění opět tělo připravíme, zharmonizujeme, podpoříme hormonálně například progesteronem a cvičí se do doby, než žena nastoupí na hormonální stimulaci na kliniku.

Já osobně například spolupracuji s jednou klinikou asistované reprodukce, která cvičení hormonální jógy nabízí a doporučuje, jako podpůrný nástroj k asistované reprodukci, což je úžasné.

Jsou nějaké mýty, které kolem hormonální jógy slýcháš?

Častá obava je, že je cvičení složité, že ho zkrátka žena nezvládne. Není tomu tak, na mé semináře chodí ve velké většině ženy, které nemají s jógou ani podobným cvičení zkušenosti. A cvičení se naučí. Navíc, pokud má žena nějaké zdravotní omezení, např. v kolenou, kyčlích, krční páteři, atd., tak se cviky upraví.

Na co se mě často ženy ptají je pravidelnost. "Slyšela jsem, že musím cvičit každý den, jinak to nefunguje". Není tomu tak, i 3x týdně je účinné, je to jen na vás. Samozřejmě obecně platí, čím častěji, tím lépe. Protože čím častěji budete cvičit, tím rychleji se dostaví výsledky a budete se cítit lépe.

Dalším mýtem je obava z toho, že si své hormony cvičením "rozhodí", například když má štítnou žlázu v pořádku. Není tomu tak, cvičení hormonální hladiny optimalizuje a udržuje štítnou žlázu zdravou.

Hormonální jóga jako módní výstřelek. Tohle už se hodně v poslední době změnilo, a to díky výsledkům, které jsou za 30 let prokazatelné. Doporučují ji nyní velice často i gynekologové, fyzioterapeuti, endokrinologové, dokonce i neurologové na migrény.

Jak se mohou ženy hormonální jógu naučit? 

Sestavu se můžete naučit na seminářích ve studiu, během jednoho dne se naučí ženy celou sestavu. Nebo online formou díky předtočenému video kurzu, kdy si můžete videa opakovaně pustit, podle vaší potřeby a postupovat ve výuce vlastním tempem. Více detailů a informací ke kurzům můžete najít na:  www.jitcinajoga.cz/online-kurzy

Doporučuji si ověřit, že lektorka je certifikovaná přímo od autorky, nikdo jiný nemůže tuto metodu předávat dál, než vyškolená lektorka od paní Dinah Rodrigues.

Co bys doporučila ženám, které zvažují hormonální jógu jako součást své cesty k otěhotnění, ale mají pochybnosti nebo obavy?

Každá máme svou cestu a musíme si zvolit tu svou, která nám vyhovuje, a kterou cítíme, že je to naše cesta.

Asi bych dodala, že hormonální jóga je přirozená cesta, bez chemie, prášků, ale na druhou stranu je potřeba i vůle, pravidelnost, trpělivost a malinko nějaké té vnitřní víry, důvěry v celý proces. A to většinou ženy, i podporující muži mají, společnou vůli mít miminko a udělat proto i něco navíc.

A ráda bych dodala opravdu odvahu, protože šťastných příběhů je spoustu. Díky hormonální józe na svět přišlo již spoustu miminek, které běhají nejen v Praze, ale celé ČR a v jiných nejen evropských zemích.

Chtěla bys doplnit nějakou informaci, která by tu měla zaznít, aby se ji ženy, které se snaží otěhotnět, dozvěděly?

Možná takové doporučení pro ženy v dnešní uspěchané době. Zvolněte, nalaďte se samy na sebe, na své niterné potřeby, co potřebuje vaše tělo, ženská duše. Položte si otázku, co mé tělo potřebuje, abych otěhotněla? 

Spoustu informací již zaznělo, nicméně nabídka z mé strany, pokud byste potřebovala cokoliv zkonzultovat, můžete se na mě obrátit, buďto emailem nebo telefonicky. Veškeré informace najdete na mých webových stránkách. www.jitcinajoga.cz 


Nezapomeňte se podívat na mé další články, pokud se snažíte otěhotnět nebo řešíte svou plodnost:  www.petramlcoch.cz/blog/