Pojďme porozumět ne/plodnosti jejím příčinám, diagnostice a možné léčbě.

Neplodnost je jako neviditelná bariéra, která stojí mezi snem o rodině a jeho skutečnou realizací. Pojďme se ponořit do světa neplodnosti, abychom lépe porozuměly jejím příčinám.
Příčiny neplodnosti u žen:
Anovulace, kdy vaječníky netvoří nebo neuvolní dostatečně kvalitní životaschopná vajíčka.
Poškozené, neprůchodné nebo chybějící vejcovody, tzv. Tubární faktor.
U Endometriózy je přítomna děložní sliznice mimo dutinu děložní. Nejčastěji v pánevní oblasti na vejcovodech, vaječnících v podobě srůstů, či tkáňových uzlů.
Vrozené vývojové vady dělohy. Hormonální příčiny, například syndrom polycystických vaječníků neboli PCOS syndrom nebo předčasné ovariální selhání.
U psychických faktorů působí negativně dlouhodobý stres, úzkost a další onemocnění.
Příčiny neplodnosti u mužů:
- Nízký počet spermií (oligospermie), a to méně než 15 milionů spermií na jeden mililitr spermatu.
- Nedostatečná pohyblivost (mortilita) spermií, kdy nejsou schopny dostat se k vajíčku a oplodnit ho.
- Špatný tvar spermií (teratozoospermie), které následně nemohou proniknout obalem vajíčka.
- Nepřítomnost spermií v ejakulátu (azoospermie)
- Potíže s ejakulací.
- Neplodnost po operacích, úrazech, či onkologické terapii aj.
Příčiny neplodnosti žen a mužů:
- Genetické příčiny, kam spadají poruchy v chromozomální nebo genetické výbavě a může se jednat o poruchy u pohlavních i nepohlavních chromozomů. Tito lidé jsou pak přenašeči nějaké genetické vady, kdy se nutně nemusí jednat o nemožnost otěhotnět přirozenou cestou, nicméně je jim doporučováno mimotělní oplodnění, aby se vyloučila možnost početí dítěte s genetickou vadou.
- Imunologické příčiny, zde dochází v důsledku imunologických problémů k útoku imunitního systému proti spermiím nebo proti tkáním vajíčka.
- Zánětlivá onemocnění ženského nebo mužského pohlavního ústrojí.
Diagnostika a léčba neplodnosti je cesta plná emocí, nadějí a někdy i zklamání. Představuje dlouhý a často náročný proces, během kterého se páry snaží najít světlo na konci tunelu. Při této pouti je klíčové mít po svém boku odborníky, kteří rozumí nejen medicíně, ale také lidské duši.
Diagnostika neplodnosti u žen
Cesta k pochopení příčin ženské neplodnosti začíná detailním rozhovorem s lékařem, kdy lékař zjišťuje menstruační cyklus, braní antikoncepce, historii těhotenství a potratů, ale také životní styl a možné vystavení škodlivinám. Je důležité zmapovat veškeré oblasti, aby byla diagnostika co nejpřesnější a mohla se nasadit správná léčba. Důležitou roli hraje ultrazvukové vyšetření, které lékařům umožní zjistit stav vaječníků, dělohy a dalších orgánů. Může následovat hysteroskopie, laparoskopie, či genetické vyšetření.
Nedílnou součástí jsou krevní testy, kdy se sledují základní parametry, jako CRP, následně reprodukční protilátky například proti spermiím, či zona pellucida. Dále probíhá vyšetření protilátek proti koagulačním faktorům, které mohou přispívat ke vzniku mikrosraženin a ty vedou následně k potratu. Vyšetřují se také Autoprotilátky, produkce cytokinů nebo AMH - ovariální rezerva vajíček, či aktivita NK buněk, funkci štítné žlázy, a také se zjišťují možné pohlavně přenosné nemoci.
Diagnostika neplodnosti u mužů
Mužská neplodnost začíná taktéž rozhovorem s lékařem. Závažnější onemocnění, alergie, operace, dlouhodobé užívání léků, poranění a na základě této anamnézy se zjistí nejvhodnější vyšetření.
Základním vyšetřením mužské neplodnosti je spermiogram, kdy se zjišťuje počet spermií, jejich dostatečná pohyblivost, objem ejakulátu, morfologie aj. Dalším vyšetřením může být kultivační vyšetření spermatu, kdy se zjišťuje přítomnost infekčního onemocnění, které by bránilo průniku spermií do vajíčka. Dle výsledků může být doporučeno vyšetření genetické, hormonální nebo andrologické.
Léčba neplodnosti
Léčba neplodnosti se liší dle konkrétních příčin, které byly diagnostikovány. V některých případech může být řešením léčba hormonálními přípravky, které pomohou obnovit hormonální rovnováhu, či jiných léků. V jiných případech může být nezbytný chirurgický zákrok, například "profouknutích vejcovodů" u žen nebo varikokély u mužů.
Další možnou léčbou je Asistovaná reprodukční technologie, jako je in vitro fertilizace (IVF) nebo intrauterinní inseminace (IUI), která představuje naději pro mnoho párů. Přestože to může být emocionálně i finančně náročný proces, pro mnohé to znamená cestu k vytouženému cíli - založení rodiny.
Závěr
Na této cestě je nejdůležitější mít po boku partnera a tým odborníků, kteří nabízejí nejen medicínskou péči, ale také psychologickou podporu. Neplodnost je komplexní problém, ale s pravými nástroji a dostatečnou podporou lze najít cestu k řešení. Nezapomeňte však řešit ne/plodnost jako celek, ne jen jako dílčí problém.
Porozuměli jsme ne/plodnosti a co dál? Podívej se na jeden z nejdůležitějších momentů tvého těla při snaze otěhotnět: https://www.petramlcoch.cz/l/ovulace/